Zdjęcie
Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy
01.09

2021

W sumie jak analizuję prowadzone dla klientów sprawy, to odnoszę wrażenie, że często słyszę pytanie "jak wyjść z długów nie mając pieniędzy". Pytanie wydaje się pozornie bezsensowne. Skoro dłużnik nie ma pieniędzy, to jak ma wyjść z długów. Nie może pozwolić sobie na spłatę długów, często nawet rozłożenie długu na raty czy wydłużenie okresu spłaty nie wiele pomaga. Wtedy pojawia się duży problem w sferze psychicznej, a nawet depresja.

Jest to tylko pozorny brak sensu w pytaniu "jak wyjść z długów nie mając pieniędzy". Jako adwokat mogę napisać z całą odpowiedzialnością, że istnieje co najmniej kilka sposobów na rozwiązywanie trudnej sytuacji finansowej. Nie zawsze potrzebne są do tego duże pieniądze. Nie ma jednej odpowiedzi na to jak wyjść z długów nie mając pieniędzy, ale my znamy coś co jest pomocne, aby Wam pomóc.

Na wstępie trzeba zrozumieć jedną rzecz. Nie ma jednego wspaniałego sposobu, który można zastosować w każdej sytuacji i on zadziała. Każda sprawa jest inna. Nie jest to banał. To jest prawda. Nie ma dwóch identycznych stanów faktycznych sprawy. Zawsze coś je różni. Czasami ten mały detal okazuje się bardzo ważnym elementem stanu faktycznego dłużnika i może on powodować, że dane czynności prawne są skuteczne lub nie. Cel jest jeden.Oddłużenie dłużnika. Droga do realizacji tego zadania nie jest jednak jednolita dla wszystkich.

Poniżej przedstawię ogólne zarysy najważniejszych sposób związanych z oddłużaniem, aczkolwiek nie są to wszystkie możliwości. Pozbycie się długów finansowych, czy to przez spłatę długów czy przez umorzenie części zobowiązań wymaga mądrej i konsekwentnej pracy.

Upadłość konsumencka sposobem na nowe życie

Upadłość Konsumencka jest rozwiązaniem systemowym, które ma przede wszystkim służyć oddłużaniu dłużników. Upadłość konsumencka przeznaczona jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów, którzy znaleźli się w stanie niewypłacalności. Po prostu utracili płynność finansową i nie regulują oni wymagalnych zobowiązań. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają zadłużenie w wysokości przekraczającej ich możliwości finansowe, a jednocześnie nie mają majątku, który swoją wartością przekracza wielkość zadłużenia. W sprawach o upadłość konsumencką cały majątek dłużnika wchodzi do masy upadłości i najprawdopodobniej zostanie sprzedany lub przekazany dla wierzycieli. Przed zdecydowaniem się na złożenie do sądu wniosku o upadłość konsumencką trzeba doradzić się adwokata. Z moich doświadczeń wynika, że brak współpracy z adwokatem w wielu sprawach kończy się tym, że dłużnik zamiast zyskiwać na upadłości konsumenckiej, traci lub zyskuje dużo mniej niż mógłby, gdy lepiej prowadzić sprawę.

Najważniejsza jest ocena stanu faktycznego w jakim znajduje się dłużnik. Oceniam sytuację finansową, składniki majątku, dokumenty potwierdzające sytuację zdrowotną. Liczy się każdy szczegół.

Kłopoty finansowe mają różne przyczyny. Często wielkość domowego budżetu nie pozwala na spłatę bieżących zobowiązań, dlatego też następuje wzrost długów. Dłużnik zaciąga zobowiązania w postaci kredytów bankowych, pożyczeń pieniężnych i tworzy się spirala długów. Z tej pętli długów trudno wyjść, albowiem spłata długów odbywa się poprzez tworzenie nowych zobowiązań. Nie spłacanie długów osłabia zdolność kredytową. Komornik dokonuje zajęcia konta bankowego, wynagrodzenia. Wtedy ciężko sobie prowadzić samemu.

Zalecam i zachęcam do kontaktu z moją kancelarią. W ramach krótkiej telefonicznej konsultacji doradzę w zakresie możliwych rozwiązań.

Porozumienie z wierzycielami

Tak jak wskazałem powyżej upadłość osoby fizycznej nie jest dla każdego. Czasami najlepszym wyjściem jest porozumienie z wierzycielem. Niekoniecznie na zasadach wierzyciela. Warto przeanalizować sytuację dłużnika i spraw, które posiada i wtedy dokonać sporządzenia odpowiedniej strategii do rozmów z wierzycielami. Każde negocjacje prowadzi się po to, aby coś zyskać. Czasami udaje się uzyskać takie argumenty, że wierzyciel zgodzi się na częściowe umorzenie długów lub takie ustalenie rat, przy jednoczesnym wstrzymaniu naliczania odsetek, że dłużnik będzie wstanie spokojnie realizować warunki porozumienia i spłatę długu.

Wierzyciel chętnie przedstawia wzór swojego porozumienia i wymaga dodatkowo dużej jednorazowej wpłaty na początku współpracy. Taka sytuacja jest niezrozumiała i jest próbą wykorzystania przez wierzyciela (często dużej korporacji) swojej dominującej pozycji. W ten sposób spłaty zadłużenia się nie uzyska.

Potrzebna jest osoba, adwokat, który swoim autorytetem oraz doświadczeniem uświadomi wierzyciela, że jego szansę na spłatę zadłużenia są nie duże, a na pewno zależne od dłużnika.

To ważne, aby dłużnik był dla wierzyciela partnerem w rozmowach.

Upadłość, restrukturyzacja a może coś innego?

Z upadłości konsumenckiej nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają możliwość złożenia wniosku o upadłość gospodarczą. Tak naprawdę w określonych prawem sytuacjach jest to nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek. Ogłoszenie upadłości gospodarczej często dobrze jest łączyć z postępowanie o upadłość konsumencką. Taka procedura uzupełnia się w zakresie poprawienia sytuacji finansowej dłużników.

Podobnie, przedsiębiorca może wnioskować o restrukturyzację swojego przedsiębiorstwa i w ten ciekawy sposób zmniejszać swoje zadłużenie. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne i opłacalne. Niezależnie czy sprawa dotyczy długów bankowych, egzekucji komorniczej.

Istnieje możliwość występowania na drogę sądową w poszczególnych sprawach dłużnika w celu obalenia istniejących tytułów wykonawczych. Jest to trudna i wyjątkowa skomplikowana droga, aczkolwiek jest dobrze zrobiona, to bardzo skuteczna i dająca dłużnikowi ogromną satysfakcje w zakresie ratowanych finansów. Tę drogę polecam przy sprawach sprzedawanych przez wierzycieli pierwotnych kolejnym podmiotom w drodze cesji wierzytelności.

Jak zawsze wybór odpowiedniego sposobu oddłużania należy zostawić profesjonaliście, który tego typu sprawami zajmuje się zawodowo.

Zalecam uważać na różnego typu kancelarie prawne, które nie wiele mają wspólnego z adwokatami, a próbują wykorzystać sytuacji i zarobić na ludziach, którzy potrzebują pomocy.

Tagi

Autor

adw. Pawel Marchewka

Adwokat, członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Uznany specjalista w zakresie prawa upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego. Znany z niezłomnych postaw jako adwokat karny.
Właściciel kancelarii Adwokackiej Paweł Marchewka.